Ruszyła 18. edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej

KOMUNIKAT PRASOWY

Rozpoczęła się rejestracja do największego konkursu edukacyjnego GPW – Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych. Gra będzie się toczyć na platformie GPWtr@der, wiernie oddającej rynek giełdowy i pozwalającej na symulowane inwestycji w instrumenty finansowe.

Pula nagród wynosi 100 tys. zł

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundacja GPW zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych, a także VII i VIII klas szkół podstawowych do udziału w 18. edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG) - największego projektu edukacyjnego uczącego w sposób praktyczny inwestowanie na giełdzie.

- O ważnej roli edukacji o rynku kapitałowym, w tym o giełdzie, mówimy od lat. Projekt Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, skierowany do młodzieży szkolnej, jest jednym z naszych flagowych działań w tym zakresie. Jesteśmy z dumni z tego, że dzięki SIGG udało nam się wyprzedzić epokę, ponieważ obecnie dużo mówi się o implementacji interaktywnych metod nauczania w szkolnictwie, a SIGG opiera się na takim modelu od wielu lat.  O sukcesie tego projektu świadczą kolejne edycje (tegoroczna jest 18.), których popularność rośnie z każdym rokiem. To fantastyczny projekt, który uczy poprzez zabawę w inwestowanie, ale jednocześnie przygotowuje do wejścia w dorosłość, podejmowania decyzji finansowych i zarządzania własnym majątkiem. Mam nadzieję, że podobne programy, dzięki którym uczniowie mogą zyskać wiedzę praktyczną, staną się w przyszłości elementem szkolnej podstawy programowej – mówi Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

Rejestracja do projektu potrwa do 20 października tego roku. Do tej pory w SIGG wzięło udział ponad 260 tys. nastolatków z całej Polski. W tym roku na najlepszy zespół czeka 10 tys. zł nagrody, a łączna pula do zdobycia wynosi ponad 100 tys. zł.

Organizatorami projektu są Giełda Papierów Wartościowych oraz Fundacja GPW, a partnerami Fundacja im. Lesława A. Pagi (Partner Strategiczny), Santander Securities oraz Warszawski Instytut Bankowości. Honorowy patronat nad projektem objęły Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. 

Dla kogo jest SIGG?

W SIGG mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych z całej Polski w zespołach liczących od dwóch do czterech osób (pod opieką nauczyciela). Gra jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych, także dla uczniów, którzy wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z zasadami działania rynku kapitałowego i giełdy. Potrzebną wiedzę mogą zdobyć na nowoczesnej platformie edukacyjnej SIGG, na której w tym roku zostały dodane nowe funkcjonalności. Na uczestników czekają  nagrody specjalne (rzeczowe, indywidualne i dla klas). Udział w SIGG-u jest bezpłatny.

Na czym polega SIGG?

SIGG to internetowa gra inwestycyjna realizowana na specjalnie przygotowanej i całkowicie zmodernizowanej na potrzeby 18. edycji platformie GPWtr@der. Każdy zespół dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określoną kwotą wirtualnych pieniędzy. Uczestnicy najpierw poznają instrumenty finansowe notowane na warszawskiej giełdzie: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie decydują, w jakie chcieliby zainwestować i dokonują transakcji. Zarówno inwestowane pieniądze, jak i zawierane transakcje, są wirtualne, ale zlecenia są realizowane na podstawie pochodzących z rzeczywistego rynku ofert kupna i sprzedaży. Taki mechanizm doskonale oddaje giełdową rzeczywistość, a uczniowie w praktyce uczą się na czym polega inwestowanie na giełdzie, poznają ryzyko z tym związane i skutki negatywnych decyzji, które każdego dnia mają przełożenie na pozycję zespołu w rankingu SIGG.

SIGG to nie tylko teoria i podstawy inwestowania w przystępnej formie, to także praca zespołowa, analizowanie, śledzenie informacji rynkowych i notowań, wspólne podejmowanie decyzji oraz składanie zleceń i dokonywanie transakcji. Młodzież nawiązuje kontakty z rówieśnikami i buduje relacje. Najlepsi mają szansę poznać się w czasie finału organizowanego w Sali Notowań GPW. To świetne przygotowanie do zarządzania własnym portfelem oraz inwestowania prawdziwych pieniędzy w przyszłości. Udział w projekcie daje uczniom możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej, z którą zapoznają się w ramach przedmiotu "Podstawy przedsiębiorczości" oraz w ramach platformy edukacyjnej SIGG.

Gra podzielona jest na etapy:

  • Gra testowa: (21 października 2019 r. - 31 października 2019 r.),
  • Etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach (4 listopada 2019 r. - 10 stycznia 2020 r.),
  • Etap 2: transakcje na kontraktach terminowych (25 lutego 2020 r. – 26 marca 2020 r.),
  • Finał w Sali Notowań GPW (16 kwietnia 2020 r.).

Szczegółowe harmonogramy na https://sigg.gpw.pl/

Dodatkowo każdy zespół ma możliwość korzystania z doświadczenia i wiedzy trzydziestu koordynatorów regionalnych współpracujących z organizatorami projektu.

10 tys. zł dla najlepszych młodych inwestorów oraz specjalne wizyty edukacyjne na giełdzie

10 tysięcy złotych to nagroda dla najlepszego zespołu. Pozostałe zespoły i nauczyciele, którzy zajmą kolejne miejsca na podium oraz miejsca od czwartego do 20. także mogą liczyć na nagrody finansowe. Specjalne nagrody czekają na klasy oraz osoby z najlepszymi wynikami w części edukacyjnej SIGG - dofinansujemy przyjazd i zapewnimy atrakcyjny program wizyty na giełdzie.

Jak się zarejestrować?

Pierwszy krok wykonuje nauczyciel - opiekun grupy, który rejestruje szkołę oraz dodaje nazwy zespołów na https://sigg.gpw.pl/sigg/signup/teacher. Następnie każdy z uczniów zakłada własne konto, wybiera szkołę, nauczyciela oraz zespół. Konkurs rozpoczyna rozgrzewka, czyli gra testowa, a potem czas na wirtualne inwestowanie.

Rejestracja trwa do 20 października br. Wcześniej należy zapoznać się z regulaminem dostępnym na sigg@gpw.pl oraz www.gpw.pl.

 

FUNDACJA IM. LESŁAWA A. PAGI JAKO PARTNER STRATEGICZNY ODPOWIADA ZA KONTAKT Z KOORDYNATORAMI REGIONALNYMI SIGG.

Podziel się: